Trądzik różowaty

Laser VariLite pozwala na leczenie trądziku różowatego. Warto wiedzieć, że bezpośrednio po zabiegu trądzik będzie się powiększał, ale po kilku tygodniach zacznie sukcesywnie znikać. Leczenie polega bowiem na naświetlaniu i aktywowaniu endogenicznych porfiryn, które są produkowane przez bakterie. Powoduje to zmniejszenie liczby bakterii i zanik trądziku. 

Trądzik różowaty charakteryzują popękane naczynka krwionośne oraz zaczerwienienia na twarzy. W późniejszym okresie możemy obserwować inne wykwity skórne. Osoby zmagające się z tą dolegliwością źle reagują też na większość kosmetyków. Najczęściej choroba pojawia się po 30. roku życia, a objawy są najbardziej intensywne w wieku 40-50 lat.

Trądzik różowaty najczęściej występuje na środkowej części twarzy, a w szczególności na nosie, czole, podbródku oraz policzkach. Łatwo rozpoznać go po rumieniu na twarzy, krostkach i grudkach na twarzy. Częściej zmagają się z nim kobiety, ale to mężczyźni przechodzą najbardziej ostre odmiany choroby. U co trzeciego pacjenta diagnozuje się stan zapalny wokół oczu: zapalenie spojówek lub powiek.

Jak leczyć trądzik różowaty

Leczenie trądziku różowatego to nie tylko zabiegi laserowe VariLite, ale też pielęgnacja skóry. Należy do absolutnego minimum ograniczyć jej styczność z kosmetykami, zwłaszcza opartymi na alkoholu. Należy też pamiętać, by nie podrażniać skóry, nawet ręcznikiem. Zamiast tego można osuszać ją, delikatnie przykładając ręcznik do twarzy – bez pocierania. Niezbędna jest rezygnacja z opalania, sauny, basenu, a także przebywania na silnym wietrze.

Przyczyny trądziku różowatego

Nie skazuj się na samotność. Na trądzik różowaty może cierpieć nawet 10% społeczeństwa. Nie do końca wiadomo co go dokładnie powoduje. Badania wskazują na nadpobudliwość układu nerwowego, a także niedoskonałości układu pokarmowego.  W gronie przyczyn wymienia się też zaburzenia hormonalne, bo z chorobą zmaga się duża liczba kobiet w okresie menopauzy.

Najwięcej zwolenników ma hipoteza naczynioruchowa, która zakłada, że układ nerwowy znacznie bardziej intensywnie, niż powinien, reaguje na bodźce zewnętrzne. Dodatkowym czynnikiem jest promieniowanie UV, dostarczone do skóry podczas opalania, zwłaszcza w solarium.

←Wróć do spisu                                                            Strona główna